Prošlog je tjedna Hrvatski sabor donio Zakon o fiskalizaciji koji bi poduzetnicima trebao olakšati poslovanje kroz znatno administrativno rasterećenje putem ukidanja niza obrazaca te uvođenje novog modela fiskalizacije, tj. Fiskalizacije 2.0.

Najavljeno je ukidanje sljedećih obrazaca: 

  • DON-H  – izvješće o donacijama hrane,
  • I-RA – Knjiga izlaznih računa,
  • U-RA – posebna evidencija o primljenim računima i
  • RAD-1G – statistički obrazac za male i srednje poduzetnike.

Naravno da očekujemo i u najavi su novi obrasci pa nema straha da ćemo u tom smislu ostati zakinuti 🙂

S gore navedenim obrascima poduzetnici u pravilu nisu upoznati, već o njima brigu vode i kreiraju ih te dostavljaju nadležnim institucijama računovođe, međutim ono što se odnosi na sve poduzetnike je proširenje fiskalizacije na transakcije između poduzetnika (B2B), kao i na transakcije između poduzetnika i države. Također se predviđa širenje fiskalizacije računa u prometu gotovinom na sve oblike plaćanja, uključujući one koji se izvršavaju putem transakcijskih računa.

Postupna primjena novog sustava ići će u tri faze:

  • 1. rujna 2025. na snagu stupaju odredbe koje se odnose na fiskalizaciju računa u krajnjoj potrošnji,
  • 1. siječnja 2026. slijedi fiskalizacija e-računa,
  • od 1. siječnja 2027. obveza izdavanja e-računa bila bi proširena na obveznike poreza na dohodak i dobit koji nisu u sustavu PDV-a, kao i na proračunske i izvanproračunske korisnike.

Dakle, Zakon stupa na snagu 1.9.2025., a primjena Fiskalizacije 2.0 od 1.1.2026. godine. Ovo za poduzetnike znači da testna faza kreće 1.9.2025. te da se u tom razdoblju moraju odlučiti za posrednika putem kojega će kupcima slati fiskalizirane račune.

Naravno da će se slanje računa putem posrednika plaćati pa ne pronalazimo uporište u tvrdnjama da će ovaj zakon donijeti značajne uštede poduzetnicima. Ostaje vidjeti odlaze li papiri zaista u prošlost, kao i hoćemo li uspjeti opet zakomplicirati pojednostavljenje.

Fiskalizacija 2.0 donosi velike promjene poduzetnicima, odlaze li papiri zaista u prošlost?
Tagged on: